Evropski bančni organ na kratko
Kdo smo?
Evropski bančni organ (EBA) je neodvisen organ EU, ki je bil ustanovljen leta 2011 po veliki finančni krizi. Naše glavne naloge so vzpostaviti enotna pravila za banke v EU, zagotoviti enake konkurenčne pogoje in varovati uporabnike finančnih storitev. Naš glavni cilj je prispevati k finančni stabilnosti v EU.
Kaj delamo?
Naša naloga je izboljšati delovanje notranjega trga z zagotavljanjem ustreznega, učinkovitega in usklajenega evropskega nadzora in regulacije. Nacionalni nadzorni organi so odgovorni za nadzor posameznih finančnih institucij.
To dosegamo z zagotavljanjem, da evropske banke upoštevajo isti enotni pravilnik, kar vključuje preiskave morebitnih kršitev. Prispevamo k zaščiti vlagateljev, investitorjev in potrošnikov. Spodbujamo dosledne nadzorne prakse in ocenjujemo tveganja v bančnem sektorju EU. Posredujemo tudi v sporih in svetuje institucijam EU.
Organ EBA pripravlja in vzdržuje evropski enotni pravilnik za banke EU s sprejemanjem zavezujočih tehničnih standardov in smernic. Cilj enotnega pravilnika je zagotoviti enoten sklop usklajenih bonitetnih pravil za finančne institucije po vsej EU. Spodbujamo zbliževanje nadzornih praks in si prizadevamo za usklajeno uporabo bonitetnih pravil.
Pooblaščeni smo tudi za oceno tveganj in ranljivosti v bančnem sektorju EU, tako da med drugim redno pripravljamo poročila o oceni tveganj in izvajamo stresne teste po vsej Evropi.
Druge naloge vključujejo preiskovanje ali nacionalni organi pravilno uporabljajo zakonodajo EU, odločanje v izrednih razmerah, posredovanje v sporih med pristojnimi organi v čezmejnih razmerah in delovanje kot neodvisni svetovalni organ Evropskega parlamenta, Sveta ali Evropske komisije.
Svet financ se spreminja, organ EBA pa se tem spremembam prilagaja tako, da sprejema in spodbuja trajnostnost financ in finančne inovacije. Prizadevamo si zmanjšati tveganja zaradi podnebnih sprememb in pomagati s širšimi okoljskimi, socialnimi in upravljavskimi dejavniki, ki podpirajo prehod bančnega in finančnega sistema na bolj trajnostno gospodarstvo. Te vrednote zato podpiramo tudi sami, tako da znotraj organizacije delujemo trajnostno.
Pred kratkim so mu bile dodeljene nove odgovornosti za nadzor in pregled na področju storitev informacijsko-komunikacijske tehnologije, ki jih zagotavljajo tretje osebe, ter izdajanja žetonov, vezanih na sredstva, in e-denarnih žetonov. To se odraža v uredbi o digitalni operativni odpornosti (DORA) in uredbi o trgih kriptosredstev (MiCAR).
Obveščanje državljanov EU o našem delu v njihovem jeziku je v osrčju tega, za kar se zavzemamo. Z objavo smernic, tehničnih standardov, povzetkov delovnih programov in letnih poročil skrbimo za preglednost. Vse to je na voljo v 24 uradnih jezikih EU.
Tesno sodelujemo s pristojnimi nacionalnimi organi ter drugimi organi in agencijami EU, vključno z Evropsko komisijo, Evropskim organom za vrednostne papirje in trge (ESMA), Evropskim organom za zavarovanja in poklicne pokojnine (EIOPA), Evropsko centralno banko (ECB), Evropskim odborom za sistemska tveganja (ESRB) in Baselskim odborom za bančni nadzor (BCBS).
Kako smo organizirani?
Organ EBA vodita predsednik in izvršni direktor. Imamo dva glavna upravljavska organa: odbor nadzornikov, ki sprejema odločitve o politikah, in upravni odbor, ki nadzoruje naše delo. Odbor nadzornikov je glavni organ odločanja organa EBA. Sprejema vse odločitve o njegovih politikah, kot je sprejemanje osnutkov tehničnih standardov, smernic, mnenj in poročil.
Naloga upravnega odbora je zagotoviti, da organ izvaja svoje poslanstvo in izvaja naloge, ki so mu bile dodeljene. V zvezi s tem je pooblaščen, da med drugim predlaga letni delovni program, letni proračun, načrt kadrovske politike in letno poročilo.
Organ EBA je organiziran v štirih oddelkih in 18 enotah, v katerih je zaposlenih približno 250 oseb.
Se nam želite pridružiti?
Pri uresničevanju našega poslanstva ima vsak profil pomembno vlogo, na primer strokovnjaki za različna področja politike, podatkovni analitiki, strokovnjaki za komuniciranje in številni drugi.
Organ EBA ponuja konkurenčne plače, spodbudno delovno okolje ter uravnoteženo usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja, prilagodljiv delovni čas in dodatne ugodnosti za zaposlene z otroki.
Poleg tega novim univerzitetnim diplomantom ponujamo pripravništvo na začetku njihove poklicne poti.