EBA lühiülevaade
Kes me oleme?
Euroopa Pangandusjärelevalve (EBA) on sõltumatu ELi asutus, mis asutati 2011. aastal pärast suurt finantskriisi. Meie peamised ülesanded on kehtestada ELi pankadele ühtsed eeskirjad, tagada võrdsed võimalused ja kaitsta finantsteenuste tarbijaid. Meie üldeesmärk on aidata kaasa ELi finantsstabiilsusele.
Mida me teeme?
Meie ülesanne on parendada siseturu toimimist, tagades asjakohase, tõhusa ja ühtlustatud Euroopa järelevalve ja reguleerimise. Liikmesriikide järelevalveasutused vastutavad üksikute finantsasutuste järelevalve eest.
Selleks tagame, et Euroopa pangad järgivad samu ühtseid eeskirju. See hõlmab ka võimalike rikkumiste uurimist. Aitame kaitsta hoiustajaid, investoreid ja tarbijaid. Toetame järjepidevaid järelevalvetavasid ja hindame riske ELi pangandussektoris. EBA vahendab ka vaidlusi ja nõustab ELi institutsioone.
EBA töötab välja ja haldab ELi pankade jaoks Euroopa ühtseid eeskirju, võttes vastu siduvad tehnilised standardid ja suunised. Ühtsete eeskirjade eesmärk on kehtestada kogu ELis finantsasutuste jaoks ühtsed usaldatavusnõuded. Edendame järelevalvetavade lähendamist, et tagada usaldatavusnõuete ühtne kohaldamine.
Meie volitused nõuavad ka, et hindame ELi pangandussektori riske ja haavatavust korrapäraste riskihindamisaruannete ja üleeuroopaliste stressitestide abil.
Muud ülesanded on näiteks korraldada uurimisi seoses liidu õiguse ebapiisava kohaldamisega riikide austuste poolt, otsuste tegemine eriolukordades, pädevate asutuste erimeelsuste lahendamine piiriülestes olukordades ning tegutsemine Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni sõltumatu nõuandva organina.
Finantsmaailm muutub ja EBA kohaneb selle muutusega, võttes omaks ja edendades kestlikku rahandust ja finantsuuendusi. Töötame kliimamuutustest tulenevate riskide vähendamiseks ning aitame kaasa laiemate keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimistegurite (ESG-tegurite) käsitlemisele, toetades pangandus- ja finantssüsteemi üleminekut kestlikumale majandusele. EBA toetab neid väärtusi asutusesiseselt, tegutsedes kestlikul viisil.
EBA-le on hiljuti antud uued järelevalvekohustused teabe, kommunikatsioonitehnoloogia, kolmanda isiku teenuste osutamise ning varaga seotud ja e-raha tokenite emiteerimise valdkonnas. See kajastub digitaalse tegevuskerksuse määruse (DORA) ja krüptovarturgude määruse (MiCAR) kontekstis.
Meie väärtuste kesksel kohal on ELi kodanike teavitamine meie tööst nende emakeeles. Me toetame läbipaistvust suuniste, tehniliste standardite, tööprogrammide kokkuvõtete ja aastaaruannete avaldamise abil. Kõik on kättesaadavad ELi 24 ametlikus keeles.
Teeme tihedat koostööd riiklike pädevate asutuste ning muude ELi organite ja asutustega, sealhulgas Euroopa Komisjon (EK), Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (ESMA), Euroopa Kindlustus- ja Tööandjapensionide Järelevalve (EIOPA), Euroopa Keskpank (EKP), Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu (ESRB) ja Baseli pangajärelevalve komitee (BCBS).
Missugune on meie struktuur?
EBA juhid on eesistuja ja tegevdirektor. Meil on kaks peamist juhtorganit: järelevalvenõukogu, kes teeb poliitilisi otsuseid, ja juhatus, kes jälgib meie tööd. Järelevalvenõukogu on EBA peamine otsuseid tegev organ. Järelevalvenõukogu võtab vastu kõik EBA poliitilised otsused, näiteks tehniliste standardite, suuniste, arvamuste ja aruannete kavandid ja eelnõud.
Juhatuse ülesanne on tagada, et EBA täidab oma kohustusi ja ülesandeid. Sellega seoses on antud juhatusele volitus esitada muu hulgas iga-aastane tööprogramm, aastaeelarve, personalipoliitika kava ja aastaaruanne.
EBA koosneb neljast osakonnast, 18 üksusest ja töötajaid on kokku ligikaudu 250.
Tahate meiega liituda?
Meie missiooni saavad aidata ellu viia näiteks poliitikaeksperdid, andmeanalüütikud, teabevahetuseksperdid ja paljude muude profiilide esindajad.
EBA pakub konkurentsivõimelisi palku, kaasavat töökeskkonda, tervislikku töö- ja eraelu tasakaalu, lisahüvesid lastega töötajatele ja paindlikku tööaega. Pakume ka praktikakohti ülikoolilõpetajatele nende karjääri alguses.